wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 kwietnia 2016, 10:15 komentarzy 3

(Relacja i zdjęcia: Krzysztof Zakreta.)

W ostatnią sobotę jezioro Jeziorak w asyście dwóch rowerzystów obiegł Radosław Etmański. Sportowy wyczyn relacjonuje Krzysztof Zakreta, który towarzyszył biegaczowi na trasie.

Pierwszy raz w historii zdarzyło się to 2 kwietnia 2016 roku. Tego dnia o godzinie 7.00 Radosław Etmański podjął się pobicia swoich rekordów życiowych i obiegnięcia Jezioraka - najdłuższego jeziora w Polsce o długości 27,5 kilometra.

Start biegu nastąpił spod restauracji „Kaper” w Iławie. W przedsięwzięciu towarzyszyło mu dwóch rowerzystów: Michał Brzozowski i Krzysztof Zakreta, którzy dokumentowali wyczyn i wieźli zaopatrzenie dla biegacza. Trasa wiodła ulicą Mickiewicza nad Małym Jeziorakiem, następnie obszarami leśnymi. Temperatura przekraczała -1°C, było chłodno, lecz wszystko przebiegało pomyślnie. Leśne ptaki entuzjastycznie oznajmiały swoją obecność, jak również przebiegające przed biegaczem stado 10 saren i jeleni. Za Siemianami trasa prowadziła otwartą przestrzenią, przygrzewało słońce, a temperatura wzrosła do 4°C. O godzinie 8.44 za Siemianami Radosław pokonał 21 kilometr, dystans półmaratonu, o godzinie 9.21 biegł już przed siedzibą Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego w Jerzwałdzie i przekroczył 28 kilometr trasy. O godzinie 9.55 przemierzał ulice Dobrzyk, tu licznik wskazywał 34 pokonany kilometr. Wszystko przebiegało rewelacyjnie, o godzinie 10.52 w Śliwie pokonał 42 kilometr, czyli dystans maratonu w 3h 52’. W tym momencie do ekipy dołączył rowerzysta Tomasz Rynkowski, który o godzinie 9.00 wyjechał rowerem z Iławy, by towarzyszyć maratończykowi. W Urowie o godzinie 11.40 długodystansowiec pokonał 50 kilometr trasy w czasie 4h 40’ i wciąż biegł w wyśmienitym nastroju. Ośrodki wczasowe w Makowie i 58 kilometr minął o godzinie 12.26. O godzinie 13.05 był już w centrum Szałkowa z 68 przebiegniętymi kilometrami. Tu do ekipy dołączyli wspierający go rowerzyści, państwo Joanna i Tomasz Kalinowscy z Iławy. O godzinie 13.25 Radosław przywitał się z Iławą, podążając ulicami Lipowy Dwór i Dąbrowskiego. Świeciło słońce, termometr wskazywał już 17°C. Trasa wiodła przez iławski ratusz, Bulwarem Jana Pawła II położonym nad brzegiem Małego Jezioraka. O godzinie 13.52 Radosław Etmański przeciął wstęgę mety usytuowanej w miejscu startu przed restauracją „Kaper”. Radość z osiągnięcia wymarzonego celu okupionego litrami potu towarzyszyły zebranym przez długie minuty, wszyscy wszystkim gratulowali, szczególnie ultramaratończykowi.

Po raz pierwszy w historii cały Jeziorak padł, został pokonany w promieniach wiosennego słońca przez biegacza amatora Radosława Etmańskiego w czasie 6h 52’ 55 sek.